Örter är växter för lata

Örter är växter för lata

Trädgården med Pernilla och John · 2022-06-03
30:23

Örter är enkla att sköta och helt fantastiska. Pernilla och John pratar nu om sina favoritörter och några bubblare.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Det regnar i Malmö där Pernilla och John flyr in i rummet som var tänkt som Pernillas trädgårdsrum men som sen blev barnrum och studio. Där avhandlas örter som basilika, libbsticka, koriander, rosmarin, timjan och salvia.  

Pernilla Månsson Colt och John Taylor

Pernilla och John är två av Sveriges mest profilerade inom trädgårdsområdet och är kända från SVT-programmet ”Trädgårdstider”. Där har vi hört deras vänskapliga gnabbande kring det mesta gällande odling, plantering och beskärning. Pernilla Månsson Colt är dessutom programledare för ”Ring så spelar vi" i P4 samt SVT-programmet ”Husdrömmar Sicilien” och vid Nobelfirandet.

Lyssnarnas frågor besvaras

I varje program besvarar Pernilla och John några av de lyssnarfrågor vi fått.

Skicka in din fråga till tradgarden@sverigesradio.se

Producent: Kim Ohlsson

Tekniker: Niklas Skagerlind

Trädgården med Pernilla och John

En podd med Pernilla Månsson Colt och trädgårdsmästaren John Taylor, för dig som inte kan få nog av trädgård och odling. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.Ansvarig utgivare: Sabina Schatzl

Where can you listen?

Apple Podcasts Logo Spotify Logo Podtail Logo Google Podcasts Logo RSS

Episodes